Sofulular Konağı

Sofulular Konağı

Kastamonu geleneksel sivil ahşap mimarinin en güzel örneklerinden. Serengah tepesinin yamaçlarına kurulmuş, şehire tepeden bakan, kale ve şehir manzarası ile çok özel konuma sahip olan SOFULULAR konağı adını 250 yıl önce Azerbaycan Gence Sofulular mahallesinden gelmiş aileden almaktadır.

19.yy son çeyreğinde yapılmış olan, zamanla eskimeye ve yıkılmaya yüz tutan konak, Sofulu’lu Şeyh Ali uşağı Hacı Abdurrahman oğullarından, Çanakkale şehidi Davulga’lı Bekiroğlu Mustafa Koç’un torunu Enüs KOÇ’a geçmiştir.

Kastamonu’da adını Emirdağ antik kenti AMORİUM’dan alan ve 2006 yılından beri faaliyet göstermekte olan taş ve ahşap konseptinden oluşan AMORİUM OTEL (www.amoriumhotel.com) sahibi olan Enüs KOÇ, şehire vefa borcunu ödemek ve şehir konaklarından birinin kurtuluşuna vesile olmak amacı ile 2020 yılı içinde bu konağın restorasyonunu yaptırarak şehire ve şehir turizminin hizmetine adamıştır. Sofulular adını vererek de atalarının ruhunu şad etmiştir.
Restorasyon aslına uygun kalınarak titizlikle yapılmış, tarihi konaklarda kalmanın dezavantajları olarak bilinen, ses yalıtımı, koku, esneme küçük ve kullanışsız banyo vb handikapları ortadan kaldırılacak şekilde yapılmıştır.

Konak 3 kat toplamda 7 odaya sahiptir.

Her odası özel banyo ve WC'ye sahiptir.

Konağa bitişik muhteşem şehir manzarasına sahip zengin yöresel ürünleri sunan cafede, kahvaltı, öğlen ve akşam yemekleri alınabilmektedir.

Kaleye, Serengah tepesine ve tarihi Nasrullah meydanına yürüyerek maksimum 10 dakika mesafede yer alan konak şehrin tüm gürültüsünden arınmış özel bir lokasyona sahiptir. Şehir merkezine çok yakın ama gürültüsünden uzak konak adeta zaman tünelinden geçmişe yolculuk yaptıracak, gün yorgunluğunu bedeninizden alacak konfor ve huzuru sunacak özelliktedir.